Czym jest i o czym opowiada „Antygona” Sofoklesa

Większość lektur czytanych w szkole pochodzi w czasów nowożytnych lub wręcz ze współczesności. Nie ma co się dziwić, w końcu starsze teksty są często trudne w odbiorze i zwyczajnie nudne, przez co większość dzieci zamiast nich sięga po streszczenia. „Antygona” jest tutaj wyjątkiem – ta starożytna, grecka tragedia autorstwa Sofoklesa jest nie tylko krótka, ale też niezwykle ciekawa, przez co stanowi jedną z bardziej lubianych lektur szkolnych. O czym opowiada „Antygona (sprawdź cenę i zamów!)” i dlaczego warto po nią sięgnąć?

Antygona – grecka tragedia o odwadze i bohaterstwie

Po licznych wojnach, w wyniki których w bratobójczej walce ginie brat Antygony, na czele Aten staje tyran Kreon. Tytułowa bohaterka sztuki staje przed poważnym dylematem – czy sprzeciwić się rozkazowi Kreona i pogrzebać ciało zabitego brata, czy też zostawić je bez czci i pochówku. Ostatecznie decyduje się pochować ciało, przez co zostaje aresztowana i skazana na śmierć. Sztuka pokazuje bohaterstwo i tragedię głównej bohaterki, która poświęca swoje życie, by zapewnić godny pochówek rodzonemu bratu, łamiąc przy tym prawa narzucone przez tyrana.

Sofokles – wielki twórca greckiej tragedii

Choć dramat sceniczny był niezwykle popularny w okresie starożytnej Grecji, to do dzisiaj zachowały się nieliczne sztuki. „Antygona” jest bodaj najbardziej znaną z nich, a jej autor, Sofokles, uważany jest za najwybitniejszego greckiego dramatopisarza, specjalizującego się w gatunku tragedii. To właśnie on, a także twórca komedii Ajschylos, de facto stworzyli i rozpropagowali grecki teatr, który przecież leży u źródeł dzisiejszych przedstawień teatralnych. „Antygonę” warto przeczytać choćby po to, by zrozumieć, jak przebiegała ewolucja teatru i jak wyglądała grecka tragedia, podejmująca przecież uniwersalne tematy, które można znaleźć również i we współczesnej literaturze. Niewiele utworów Sofoklesa przetrwało do dzisiejszych czasów, przez co „Antygona” stanowi unikalną, niepowtarzalną okazję na spotkanie z twórczością starożytnego mistrza pióra!