Antygona, czyli idealny dramat na mature

Antygona jest dramatem napisanym przez Sofoklesa i należy ona do cyklu trzech tragedii tebańskich opowiadających o rodzie Labdakidów. Antygona jest co prawda chronologicznie ostatnią częścią dramatu, jednak nieznajomość dwóch pierwszych części nie przeszkadza w poznaniu jej historii.

Historia tragiczna

Akcja dramatu rozpoczyna się tuż po zakończeniu konfliktu o władzę w Tebach, w którym ginie dwóch braci. Antygona, główna bohaterka sprzeciwia się zakazowi pochowania ciała Polinika uważanego za zdrajcę narodu, bowiem zgodnie z ówczesną wiarą dusza osoby, która nie miała godnego pochówku będzie się błąkać po świecie i cierpieć. Antygona mimo sprzeciwu siostry dokonuje pochówku, za co zostaje skazana przez Kreona na kare śmierci. Śmierć ukochanej przeżywa niezwykle trudno Hajmon, narzeczony zmarłej, jak i sam syn władcy Teb. Na skutek rozpaczy postanawia on odebrać sobie życie, co pociąga za sobą następne samobójstwo, jego matki. Tragiczną konsekwencją pierwszej decyzji skazania Antygony jest dla Kreona utrata jego bliskich. 

Księga motywów literackich

Antygona to dramat krótki, ale treściwy. Choć najbardziej znany jest wśród uczniów jako idealny przykład motywu buntu, to na tym treść tragedii się nie kończy. Maturzyści znajdą tu także motyw przeciwieństw na przykładzie Antygony, buntowniczej i odważnej, a Ismeny, pokornej i łagodnej oraz motywy cierpienia, śmierci, samobójstwa czy chociażby samej władzy ukazanej w tym dziele jako raczej bolesna i trudna. Miłość głównej bohaterki i Hajmona stanowi oczywiście motyw miłości i to miłości nieszczęśliwej, zaś uczucie, jakim darzy go Eurydyka, jego matka również może stanowić temat do rozważań. Antygona jest również tragedią klasyczną, w której zachowana jest starożytna budowa utworu, której znajomość z pewnością przyda się niejednemu maturzyście.

Choć poniższy artykuł poświęcony jest Antygonie jako materiałowi przydatnemu na egzamin dojrzałości, to tragedia ta będzie odpowiednia dla każdego. Sprawdzi się również dobrze jako prezent dla osoby dorosłej niezależne od płci i zainteresowań.